به گزارش خبرگزاری بُرنا در هرمزگان ؛ رئیس مرکز پیوند عضو و همچنین مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان هرمزگان در این مراسم با تقدیر از این حرکت خیرخواهانه و منحصر بفرد اهالی روستای بیکاه گفت: اهداء عضو ایثار و فداکاری است که اهدا کننده انجام می دهد و هر فردی که دچار مرگ مغزی شده باشد می تواند جان ۸ نفر را از مرگ نجات دهد.

دکتر حسین پور افزود: ۳ نوع پیوند عضو وجو دارد که نوع اول: تامین نیاز فرد توسط جزئی از بدن خود مثل پیوند پوست است، نوع دوم: از انسان زنده به زنده که فقط شامل پیوند کلیه می شود و در نوع سوم از انسان مرگ مغزی است که می تواند قرنیه چشم، کبد، کلیه ها، قلب، ریه ها، پانکراس، روده، استخوان، مغز استخوان و پوست خود را اهدا کند.

خبر جدید  طرح مطالعات گردشگری منطقه آبگرم کمشک تهیه می شود

وی تصریح کرد: ۵ تا ۷ هزار مرگ مغزی در سال اتفاق می افتد که تنها ۵۰ درصد از آنها اعضای قابل اهداء دارند و این درحالیست که ۲۶ هزار نفر در انتظار عضو هستند.

رئیس مرکز پیوند عضو استان هرمزگان در ادامه اذعان کرد: متاسفانه ۲۵ درصد از ۲۶ هزار نفر در طول یکسال جان خود را از دست می دهند.

خبر جدید  جذب بیش از ۳۵۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی در شهرستان رودان

دکتر حسین پور ترویج فرهنگ اهداء عضو را موضوعی ضروری و مهم عنوان کرد و افزود: در استان هرمزگان ۷۰۰ نفر بعلت مشکلات کلیوی دیالیز می شوند که ۵۰ درصد از آنها نیازمند پیوند کلیه هستند و متاسفانه ۲۰ درصد آنها جان خود را از دست می دهند. بسیاری هم هستند که بعلت سرطان کبد و دیگر نیازهای پیوندی فوت می کنند.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان هرمزگان تصریح کرد: کلیه مراحل پیوند عضو برای اهدا کننده و همچنین عضو مورد نیاز برای دریافت کننده رایگان است که این باعث می شود بسیاری خانواده ها و افراد نیازمند و بی بضاعتی که به خاطر هزینه های سنگین درمان ورشکست شده اند به زندگی برگردند.

خبر جدید  حضور تیم والیبال نشسته بانوان هرمزگان در مسابقات کشوری

پخش فیلم سخنرانی دکتر کتایون نجفی زاده رئیس انجمن پیوند اهدا عضو ایران در مراسم فرهنگ اهداء عضو در تهران و بیان خاطره چگونگی مرگ مغزی و اهداء عضو مرحوم مالک قاسمی توسط برادر ایشان از برنامه های این مراسم بود.

در پایان لوح سپاس به رسم قدردانی و یادبود به خانواده مرحوم مالک قاسمی اهدا شد.