به گزارش خبرگزاری بُرنا در هرمزگان ؛ پروین فرشچی اظهار داشت: بازسازی فاز به فاز تصفیه خانه فاضلاب و بهبود بخشی روند تصفیه فاضلاب پروژه عظیمی بوده و اگر مشکلاتی ایجاد شده کاملا طبیعی است.

وی سرمایه گذاری بخش خصوصی در فعالیت های مهم کشور را یک ضرورت خواند و گفت: حضور بخش خصوصی در اجرای پروژه بازسازی تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس را با شرایط اقتصادی موجود و تحریم ها قابل تقدیر دانست.

وی در پاسخ به کیفیت پساب خروجی نسبت به فاضلاب خام ورودی , تصریح کرد: تصفیه فاضلاب خام صد در صد روند بهبود داشته و برای رسیدن به استاندارد های سازمان محیط زیست بایستی بازسازی تصفیه خانه فاضلاب تکمیل شود.

فرشچی با اشاره به متنوع بودن منابع آلاینده محیط زیست، گفت: خارج از تصفیه خانه فاضلاب, آلاینده های دیگری نیز وجود دارد و در حال حاضر فاضلاب از محلات مختلف بندرعباس وارد ساحل می شود که رفع این معضل نیز جزو اقدامات بعدی ارگان های متولی است.

وی با بیان اینکه بار مغذی دریا در حال حاضر زیاد است گفت: مهم است بدانیم که در یا تا چه حد توان خوپالایی را دارد که در حال حاضر هیچ شاخصی برای این مهم در دسترس نیست.

مسیحی: تغییرات کیفی پساب خروجی را به فال نیک می گیریم

معاون محیط زیست دریایی در ادامه با اشاره به بوی نامطبوع ناشی از فاضلاب تصریح کرد: این بوی نامطبوع فقط ناشی از فاضلاب نیست بلکه به خاطر گنداب ها و مانداب ها و روان آب های سطحی نیز می باشد. وی همچنین به نقش موثر شهرداری در مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: شهرداری نه تنها در بخش فاضلاب بلکه در دیگر بخش های مدیریتی باید پررنگ تر باشد.

خبر جدید  اعزام بانوان شوتوکان منطقه آزاد قشم به مسابقات بین المللی تهران

مدیرکل محیط زیست هرمزگان نیز در توضیح کیفیت پساب خروجی تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس؛ تصریح کرد: برمبنای پایش های محیط زیست تفاوت کیفی بین ورودی فاضلاب خام و خروجی پساب وجود دارد به طوری در حدود صد درصد تغییرات کیفی داشتیم. همچنین طی ۱۱ ماهه اخیر میزان COD(پارامتر های مهم سنجش آلودگی فاضلاب ها) پساب از بیش ۲۰۰ میلی گرم در لیتر در شهریور ماه امسال به ۹۵ میلی گرم در لیتر رسیده است و در مقطع زمانی دو ماهه به حد استاندارد هم رسیده است .

حبیب مسیحی افزود: در دی ماه و بهمن ماه امسال نیز میزان COD به ۱۳۰ و BOD به ۸۰ میلی گرم در لیتر رسیده که انحراف کمی از استانداردهای داشته است. اما به طور کلی از مهرماه روند کاهشی این پارامترها را داشتیم که این را به فال نیک می گیریم و امید داریم روند کاهشی مداوم و پیوسته داشته باشیم.

وی اضافه کرد: در بخش نظارت کیفی پساب تولیدی ۵۲ فاکتور وجود دارد که شش فاکتور به عنوان فاکتور اصلی برای سنجش بهداشتی پساب در اولویت قرار می گیرد و مابقی فاکتورها برمبنای نوع کاربری در نظر گرفته می شود.

قصمی: بازسازی تصفیه خانه فاضلاب براساس برنامه زمانبندی است

مدیرعامل آبفای هرمزگان نیز در این نشست با تصریح بر اینکه رسانه ها بازوی مطالبه گری مردم هستند, گفت: رسانه ها بایستی در مشکلات بخش فاضلاب به مسئولیت سایر دستگاهها نیز توجه داشته باشند و تمام چالش های این بخش تنها متوجه آبفا نیست.

خبر جدید  نفرات برتر جشنواره گردشگری غذا و هنر آشپزی معرفی شدند

امین قصمی در پاسخ به اینکه ورود پساب به دریا محل اشکال هست یا خیر; اظهار داشت : این موضوع به لحاظ علمی هیچ ایرادی ندارد و دریا در تمام دنیا به عنوان محیط پذیرنده پساب است چرا که دریا توان خودپالایی دارد.

وی در تکمیل سخنان دکتر فرشچی در خصوص بوی نامطبوع در شهر, گفت: فاضلاب تنها یکی از عوامل ایجاد بو است درحالی که بوی بد ناشی از بازار ماهی فروشان ارتباطی به فاضلاب ندارد. قصمی ادامه داد: برای رفع بو در لیفت های فاضلاب طی قراداد جدید تا پایان اسفندماه سیستم های بوگیر نصب خواهد شد.

مدیرعامل آبفای استان همچنین درباره دلایل کندی روند بازسازی تصفیه خانه فاضلاب بندرعباس گفت: باید توجه داشت که ما در حال بازسازی تاسیساتی هستیم که با حداکثر ظرفیت درحال بهره برداری بوده و متوقف نشده است.

قصمی افزود: روند بازسازی بر اساس قرارداد ، بعد از اتمام دوره تامین منابع مالی پروژه, دوره تجاری شدن قرارداد (فروش پساب ) از شهریور ماه آغاز شده است . وی همچنین به دیگر دلایل کندی روند بازسازی تصفیه خانه اشاره کرد و گفت: بسیاری از تاسیسات خارجی باید طبق برنامه زمانبندی خریداری میشد که به دلایل تحریم ها و عدم امکان انتقال پول به کشور های خارجی جهت خرید تجهیزات خارجی امکان پذیر نبوده است.

وی افزود: البته با وجود این، امروز نسبت به برنامه زمانبندی پروژه بازسازی, انحراف زیادی نداریم و اطمینان می دهیم طی سه چهار ماهه آینده پساب را با استاندارد های محیط زیست تصفیه می کنیم.

خبر جدید  دست آوردهای کم نظیر صید و صیادی در حوزه های اقتصادی، ارزآوری،تولید و اشتغال

قصمی به مشکل فاضلاب سورو و شهرک هدیش نیز اشاره کرد و گفت: آبفا در این رابطه پای کار آمده و از نیروی دریایی نیز خواستیم تا اجرای این طرح را به ما تحویل دهند اما طرح احداث تصفیه خانه ، جمع آوری فاضلاب و استفاده از پساب فاضلاب در این شهرک از سوی نیروی دریایی در حال اجرا است که این پروژه پیشرفت خوبی نداشته است.

مدیرعامل آبفای هرمزگان در خصوص واگذاری انشعابات فاضلاب بازار جدید ماهی فروشان نیز گفت: آبفا انشعاب فاضلاب این بازار را تا زمان نصب پیش تصفیه انجام نخواهد داد چرا که تولیدکنندگان فاضلاب اجازه ندارند فاضلاب خام را با هر مشخصه ای وارد شبکه جمع آوری فاضلاب کنند چرا که موجب آسیب تاسیسات و اخلال در روند تصفیه فاضلاب خواهد شد.

وی اضافه کرد : قول می دهیم در صورت لزوم برای نصب سیستم پیش تصفیه نیز به شهرداری کمک کنیم.

وی در پایان تصریح کرد: در مسئله فاضلاب که درد مزمنی شده، تنها آبفا یا محیط زیست مسول نیستند بلکه همه دستگاهها و مردم بایستی در این رابطه به ما کمک کنند.

شایان ذکر است؛ با حضور معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست کشور، اولین پکیج تصفیه فاضلاب در بوستان الزهرا بندرعباس افتتاح شد.