به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان، در این نشست رییس سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان در نشست با تعاونی های صیادی استان، گفت: جامعه صیادی با توجه به زیرساخت هایی که در اختیار دارد می تواند قدم های بزرگتر و موثرتری در حوزه تولید آبزیان بردارد.

باقرزاده در نشست با تعاونیهای صیادی استان ضمن قدردانی از فعالیتهای جامعه صیادی استان در توسعه اقتصاد غیر نفتی و رونق تولید، گفت: صیادان هم نیروی انسانی و هم امکانات لازم را در اختیار دارند و این یک مزیت نسبت به سایر بخش های خصوصی برای تولید آبزیان است زیرا اگر سرمایه گذاری بخواهد در این حوزه ورود کند باید زیرساخت ها را تامین کند که طبیعی است هزینه هایی را متحمل شود.

وی تصریح کرد: ما در حوزه پرورش آبزیان و تولید ماهی در قفس حمایت های لازم را از جامعه صیادان خواهیم داشت.

باقرزاده همایی ضمن اشاره به سود آوری صنعت آبزی پروری، گفت: با توجه به نرخ ارز می توان در حوزه صادرات نیز فعالیت هایی انجام داد که منجر به سود گردد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: علمی کردن فعالیت های شیلاتی با هدف افزایش تولید سطح زیر کشت میگو و ماهی در دریا(پرورش ماهی در دریا) از محوری ترین برنامه های در دستور کار شیلات هرمزگان است.

خبر جدید  برداشت سبزیجات برگی از سطح 100 هکتار از اراضی بندرلنگه آغاز شد

باقرزاده با بیان اینکه شیلات و به ویژه آبزی پروی یکی از محورهای مهم توسعه استان است گفت: بدون شک ورود صیادان به حوزه های آبزی پروری نقش مهمی در این بین دارد.

مدیر کل شیلات هرمزگان با اشاره به اهمیت تولید آبزیان به ویژه در راستای کاهش فشار بر ذخایر آبزیان گفت: مشارکت جامعه صیادی در توسعه آبزی پروری به خوبی طرح های اقتصاد مقاومتی را عملیاتی می کند.

محسن یکتاپور پرورش ماهی در دریا را یکی از مهم ترین پروژه های اقتصاد مقاومتی در استان هرمزگان دانست و بیان داشت: اداره کل شیلات استان پیرو منویات مقام معظم رهبری در زمینه اقتصاد مقاومتی و سیاست های دولت یازدهم مبنی بر افزایش تولید و مشارکت جامعه صیادی در آبزی پروری در این زمینه پیشرو بوده است.

مدیر کل شیلات هرمزگان در ادامه اظهار کرد: صنعت شیلات و آبزیان به ویژه صیادی از قدیمی ترین و موثرترین راه های درآمدی مردم هرمزگان بوده که امروز با توجه به کمبود منابع آبزیان در دریا و افزایش جمعیت پیش از آنکه چالشی در این حوزه به وجود بیاید در سال های اخیر، شیلات استان با نشست های توجیهی مستمر توانسته به خوبی گام های اولیه را در سوق دادن جامعه صیادی هرمزگان به سوی آبزی پروری بر دارد.

خبر جدید  کمک 981 میلیون تومانی حامیان پارسیانی در قالب طرح اکرام و محسنین

یکتاپور حفظ ذخایر ،افزایش در آمد صیادان بومی، استفاده از ظرفیت های صید و صیادی مانند بنادر صیادی و … و افزایش سرانه مصرف آبزیان را از اهم مزیت های ورود صیادان به آبزی پروری خواند.

در ادامه معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان روند توسعه پرورش ماهی در دریا را در استان هرمزگان را روبه پیشرفت دانست و گفت: در جهان وضعیت صید یا ثابت بوده و یا روند رو به کاهش دارد که این نشان از اهمیت آبزی پروری دارد، خوشبختانه ایران اسلامی و به ویژه استان هرمزگان روند خوبی را در زمینه آبزی پروری داشته است.

عبدالرسول دریایی افزود: بیشتر کشورهای دنیا با توجه به ذخایر محدود آب شیرین و نیاز به پروتئین های دریایی و جلوگیری از آلودگی منابع آب داخلی به سمت آبزی پروری دریایی روی آورده اند که باز هم خوشبختانه ایران و به ویِژه شیلات هرمزگان گام های خوبی در این زمینه برداشته است.

خبر جدید  ورود سازندگان داخلی به فاز ۱۱ پارس جنوبی / نمی‌توانند با تحریم‌ها ایران را زمین بزنند

وی ‫تولید بالا در مقایسه با سایر سامانه های پرورشی، کاهش هزینه های تولید و اقتصادی بودن طرح، سهولت مدیریت پرورش، تنوع وگونه های مختلف، امکان برداشت اختیاری همزمان با نیاز بازار از نظر اندازه و میزان، عدم نیاز به برق، اکسیژن و پمپاژ آب، کوتاه بودن زمان ساخت و راه اندازی سایت پرورش نسبت به سایر سیستمهای آبزی پروری و پرورش همزمان چند گونه در قفسهای جداگانه را از اهم مزایای پرورش ماهی در قفس نسبت به سایر روشهای پرورش آبزیان خواند

همچنین در این نشست مقرر شد تعاونیهای صیادی با حمایت سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل شیلات هرمزگان درخواست خود را در قالب تعاونیها جهت دریافت مجوز ارائه دهند و همچنین در این خصوص تسهیلات مناسب و با بهره پایین در اختیار صیادان قرار بگیرد .