به گزارش خبرگزاری بُرنا در هرمزگان ؛دکتر هوشنگ ملایی در خصوص پروژه اجرای طرح بهسازی شبکه شمالی میناب عنوان کرد: طرح بهسازی شبکه شمالی میناب به مساحت ۳۰۰۰ هکتار تحت پوشش سدهای شمیل و نیان با هدف انتقال آب از سدهای شمیل و نیان جهت مصارف کشاورزی، افزایش عملکرد تولید محصولات کشاورزی، کمک به جلوگیری از افت سطح آبخوان، حذف تلفات نشت و تبخیر از شبکه کانال های آبیاری و ….انجام شده است.

وی در ادامه افزود: اجرای خط لوله فولادی با قطر هزار و ۲۰۰ میلیمتر به طول۲۲٫۴ کیلومتر، اجرای بیش از ۱۱ کیلومتر لوله فولادی به اقطار ۴۰۰ الی ۸۰۰ میلیمتر، اجرای حدود ۷۰۰ متر لوله فایبرگلاس به قطر ۹۰۰ میلیمتر، اجرای بیش از ۳۶ کیلومتر لوله پلی اتیلن به اقطار ۲۰۰ الی ۳۵۵ میلیمتر و اجرای ۲۴۰ دستگاه حوضچه شیرآلات از مشخصات عملیات اجرایی این پروژه است.

این مقام مسئول یاداور شد: میزان هزینه تامین و اجرای این پروژه هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان بیان کرد: محدوده اراضی این طرح در قسمت انتهایی منطقه شمالی شبکه ابیاری و زهکشی میناب قرار گرفته اند که پیش بینی شده آب مورد نیاز این اراضی از محل آب ذخیره شده در مخزن سد شمیل تامین و منتقل شود.

ملایی تصریح کرد: آب دریافت شده از محل تاسیسات خروجی شیرخانه سد شمیل توسط خط لوله فولادی با قطر ۹۰۰ میلی متر و طولی معادل۶٫۷ کیلومتر به ابتدای خط لوله فولادی موجود(به قطر ۱۲۰۰ میلی متر و طولی معادل ۲۲ کیلومتر)متصل می شود.

وی اضافه کرد: در انتهای خط لوله مذکور دو رشته خط لوله در جه یک به نام های PP1 و PP2 هر کدام به ترتیب به طول های ۶٫۳ و ۲٫۹۵ کیلومتر منشعب می شوند، همچنین پیش بینی شده تعداد ۲۰ رشته خط لوله درجه۲ از جنس پلی اتیلن با طولی معادل ۳۶ کیلومتر آب مورد نیاز اراضی را به شبکه فرعی آبیاری منتقل کند.

خبر جدید  برگزاری جلسه هماهنگی هفته جوان

این مقام مسئول در ادامه در خصوص طرح سد تغذیه مصنوعی دشت شمیل و آشکارا نیز توضیح داد: اهداف اصلی اجرای این طرح ذخیره منابع آبی ناشی از سیلاب در سفره های آب زیر زمینی و جلوگیری از هدر رفت آن، کنترل سیلاب و جلوگیری از خسارات ناشی از آن، بهبود کمی و کیفی آبخوان دشت شمیل میمند و….بوده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان درباره مشخصات اجرایی این پروژه بیان کرد: حجم کل مخزن برابر با سه میلیون مترمکعب، احداث سه بند خاکی با حجم کلی ۵۵۰ هزار مترمکعی عملیات خاکریزی، عملیات بنایی با ملات سنگ سیمان جهت احداث ۴ سرریز و سنگی به حجم ۱۷۵۰ مترمکعب است.

ملایی در پایان درباره ضرورت اجرای طرح توضیح داد: نگهداشت سیلاب مسیل های مشرف به دشت شمیل و آشکارا با وسعت حوضچه ۱۱۰۶ کیلومتر مربع، جلوگیری از هدر رفت آن و انتقال آن به سفره های آب زیرزمینی به منظور تغذیه این منابع مهم آبی در منطقه و بهبود کمی و کیفی منابع آبی کشاورزی از ضرورات اجرای این طرح بوده است.