به گزارش خبرگزاری برنا درهرمزگان؛ دکتر عبدالله غریب زاده گفت: هر ساله یکم تا هفتم اردیبهشت ماه به عنوان هفته سلامت در ایران نامگذاری شده است. بر اساس سیاستهای کلی وزارت بهداشت و همچنین سازمان جهانی بهداشت ((WHO برنامه های حوزه سلامت اجرایی خواهد شد؛ شعار سال ۹۸ «مراقبتهای اولیه راهی به سوی پوشش همگانی سلامت» با محوریت پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر به ویژه (فشار خون و دیابت) می باشد.

وی با اشاره به تغییر سبک زندگی افراد در جامعه ابراز کرد: متاسفانه گرایش مردم به سمت مصرف غذاهای آماده از جمله فست فود ها، نوشابه های گازدار، سوسیس و کالباس و درکنار آن کم تحرکی موجب شده است؛ استان هرمزگان جزو ۳ یا ۴ استان مصرف کننده غذاهای فست فودی و همچنین افراد کم تحرک در کشور باشد؛ که این موارد موجب گسترش بیماریهای غیر واگیر از جمله فشار خون و دیابت در استان شده است.

دکتر غریب زاده عنوان کرد: ۷۶ درصد از هزینه های خانوارهایی که به بیماریهای فشار خون، دیابت، انواع سرطان ها و یا بیماری های مزمن ریوی مبتلا هستند، صرف دارو و یا روند درمان این افراد می شود؛ یعنی از ۱۰۰ هزار تومان ۷۶ هزار تومان باید هزینه کنند.

معاون درمان دانشگاه اضافه کرد: با کمترین هزینه بسیاری از بیماریها از جمله بیماریهای غیر واگیر، قابل پیشگیری هستند؛ لذا با تغییر سبک زندگی کاهش مصرف نمک، شکر و اسیدهای چرب ترانس، افزایش فعالیت بدنی و تغذیه مناسب می توان از بروز بسیاری از بیماریها از جمله سکته های قلبی و مغزی جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اینکه علت ۵۰ درصد از مرگ و میر های ناشی از سکته های قلبی و مغزی، فشار خون و دیابت است؛ تصریح کرد: هر چه میزان سن بالا می رود احتمال ابتلا به بیماری هایی از جمله فشار خون و دیابت بیشتر می شود. از هر ۴ فرد با سن ۱۸ سال یک نفر فشار خون بالا دارد؛ و از هر ۲ فرد ۵۰ ساله یک نفر به فشار خون بالا مبتلا می باشد. فشار خون، دیابت و نارسایی کلیه در بین افراد جامعه هزینه های بسیار زیادی را به خانواده ها و جامعه تحمیل می کند.

دکتر غریب زاده با اعلام اینکه ۶۰۰ خانه بهداشت، ۱۹۰ مرکز بهداشتی و ۹۰ پایگاه بهداشتی همه خدمات بهداشتی و درمانی از جمله غربالگری را بصورت رایگان در سراسر استان انجام می دهند؛ اظهار کرد: متاسفانه به علت عدم استقبال و حضور کمرنگ مردم در مراکز خدمات جامعه سلامت و پایگاههای بهداشتی سطح شهر بندرعباس بسیاری از خانواده ها از بیماری فشار خون و یا دیابت خود هیچ اطلاعی ندارند؛ لذا با اطلاع به موقع از بیماری می توان آن را کنترل کرد و از عوارض ناشی از این بیماریها جلوگیری نمود.