به گزارش خبرگزاری برنا در هرمزگان ؛ دکتر ایرج حیدری در آئین جشنواره سنتی محلی سور، سرنا، زندگی در شهر تیرور شهرستان میناب با اشاره به قدمت بالای تمدنی ایران اسلامی، عنوان کرد: کشور ایران اسلامی مهد تمدن در جهان می باشد و دنیا به خاطر این تمدن فاخر سر تعظیم فرو می آورد.

وی گفت: تمدن ایران اسلامی از چنان قدمتی برخوردار است که در ۱۵۰۰ سال پیش در این تمدن تاریخی فعالیت های پزشکی وجود داشته است و کشورهای غربی برای رسیدن به این سطح از تمدن تاریخی فاصله زیادی دارند.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: ایران اسلامی نه تنها در حوزه تمدنی بلکه در حوزه فرهنگ و موسیقی ، ارزش های والای انسانی و اجتماعی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و دارای گذشته ای پر افتخار است.

حیدری گفت: موسیقی های سنتی و محلی همچون سور، سرنا و زندگی منافاتی با ارزش های اعتقادی و اسلامی ندارند و باید با برقراری ارتباط بین گذشته و امروز دستاوردهای های هنری به ویژه فرهنگ و هنرهای محلی خود را حفظ کنیم.

وی با قدردانی از برگزاری جشنواره سنتی و محلی سور، سرنا و زندگی، خاطر نشان کرد: از همه دست اندرکاران برگزاری این جشنواره موسیقی محلی به ویژه اهالی شهر تیرور قدردانی می کنم.